Arduino CH340G Driver Kurulumu

Merhaba arkadaşlar,

Üniversitemiz 1. Sınf öğrencilerine Arduino Uno dağıttı. Orjinal arduino ucuz bir klonu olduğu için  driver yükleme aşamasında sıkıntı yaşanabiliyor. Normal Arduinoların üzerinde programlama için yine Atmel firmasının Atmega8 mikroişlemcisi bulunmakta idi. Okulun dağıttığı arduinolarda ise CH340G adında USB-Seri dönüştürücü çip bulunmaktadır. Normalde Arduinonun yazılımını bilgisayarınıza yüklediğinizde Atmega8 için driver yüklenir ama CH340G farklı olduğu için driverini harici olarak yüklemek gerekiyor.

Arduino ile ilk kez uğraşacaklar Arduino ile uğraşacak arkadaşların driver kurulumu esnasında problem yaşamamaları için bu yazıyı yazma gereği duydum.

Bu arada Kartımız budur. İşlemlere başlamadan önce elinizde bir adet olması gerekiyor.

Arduino’da driver kurulumunda sıkıntı yaşamak için şu adımları takip etmek gerekiyor. Sırasıyla takip edelim.

İşlemlere başlamadan önce buradaki linkten USB driverini bilgisayarınıza indirin.
Arduino USB Driver
Bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyayı işlemlere kolaylık olmasından masaüstüne kopyalayın. Daha sonra indirdiğiniz dosyaya Sağ tıklayıp “Klasöre Çıkart” Seçeneği ile rar dosyasından çıkarın.

Şimdi bundan sonra ilk olarak Arduinoyu USB üzerinden bilgisayara bağlıyoruz. İlk kez bağladığınız anda bilgisayarın sağ alt köşesine aşağıdaki gibi bir uyarı çıkacaktır.

Bu uyarının önemi yoktur. Kapatın.
Şimdi bilgisayarım Simgesine sağ tıklayıp Özellikler butonuna basın.

Aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

Buradanda Aygıt yöneticisini seçiyoruz.

Açılan sayfa yukarıdaki gibi olacaktır. Diğer aygıtlar içerisinde sarı ünlemli USB2.0-Serial yazan bizim cihazımızdır. Driver yüklü olmadığından dolayı sarı ünlem içerisinde gösteriliyor.
Şimdi Resimdeki gibi USB2.0-Serial yazan yere gelip sağ tıklayıp Sürücü Yazılımını güncelleştir seçeneğini seçiyoruz.

Açılan pencereden Sürücü Yazılımı için Bilgisayarımı Tara seçeneğini seçiyoruz.

Bundan sonra açılacak olan pencerede Sürücü yazılımının adresini göstermemiz gerekiyor.

Masaüstüne indirdiğiniz driver klasörünü seçip Tamam butonuna basın.
Bundan sonra aşağıdaki pencere geldiyse eğer Driver kurma işlemi sıkıntısız bir şekilde tamamlanmıştır demektir.

Kapat butonuna bastıktan sonra tekrar aygıt yöneticisine geleceksiniz. Burada Bağlantı Noktaları(COM ve LPT) sekmesine gelirseniz USB-Serial CH340 şeklinde bir aygıt olduğunu göreceksiniz.

Parantez içerisinde COM3, COM4 COM9 gibi yazılar yazar. Bu sizin bağlantı adresinizdir. Bilgisayardan bilgisayara göre değişir bu. Arduinoyu USB den bilgisayara bağladığınız anda bilgisayar hangi bağlantı portu boşta ise aygıtı oraya otomatik olarak atar. Bende COM12’ye atadı. Sizde farklı bir adrese atayabilir.

Evet Driver kurma işlemi bu kadar.

Bundan sonra arduino ile çalışmak için ilk önce aşağıdaki adresten arduino’nun yazılımını indirip bilgisayarınıza kurun.
Arduino 1.6.6

Yükleme bittikten sonra Arduinoyu çalıştırın.
Kod yazmaya başlamadan önce yapmanız gereken birkaç ayar var.

Üst kısımdan Araçlar sekmesine gelin. Daha sonra Kart kısmında “Arduino/Genuino Uno” seçili olması lazım. Port kısmında ise Aygıt yöneticisinde parantez içinde yazan adresi seçmeniz gerekir. Bende COM12 ye atandığı için COM12’seçili.

Zaten eğer bilgisayarınızda sadece 1 adet arduino bağlı ise orada başka seçenek bulunmaz. Ama bazı eski bilgisayarlarda donanımsal olarak Com Port bulunduğundan dolayı birden fazla seçenek olabilir.

Bu ayarıda yaptıysanız artık kod yazmaya hazırsınız demektir.

Bol şanslar 🙂

Benzer Yazılar

4 yorum “Arduino CH340G Driver Kurulumu

  1. Hocam bu arduinodan elimde var ilk kullanmaya baslayacagim tabletten kullanabilirmiyim kullanabilirsem nasil yapicam acil cevap lutfen

  2. ArduinoDroid diye bir yazılım var fakat ne kadar efektif kullanılır bilmiyorum. Daha önce hiç denemedim.

  3. öncelikle oldu çok teşekkür ediyorum gerçekten çok çok çok güzel bir anlatım olmuş mal olsa insan yapardı eline sağlık dua ettim valla 😀

  4. abicim Allah senden razı olsun. günlere araştırma yapıp bu hatayla uğraştıktan sonra bu sayfayı okuyunca yaptım herşey yolunda çalışıyor iyi çalışmalar dilerim çok yararlı bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.